Jak mocuje się gąbkę tapicerską?

Jak mocuje się gąbkę tapicerską?

Coraz więcej osób, decydując się na odnowienie starych mebli, podejmuje próbę renowacji samodzielnie. Choć najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnego tapicera, jest to niestety spory wydatek, podczas gdy do wymiany obicia w fotelu czy krześle wystarczą odpowiednie materiały, trochę wiedzy i chwila wolnego czasu. W artykule opisujemy, jak dopasować gąbkę tapicerską do konkretnego obicia oraz podpowiadamy, jak ją przymocować.

Rodzaje gąbek tapicerskich

Gąbki, zwane także piankami tapicerskimi, należą do grupy pianek poliuretanowych, które różnią się od siebie sztywnością i gęstością. Produkowane są przy pomocy złożonych procesów chemicznych, a wykorzystywane są m.in. do obijania krzeseł, foteli, zagłówków czy kanap. Mogą być także wykorzystywane do tapicerowania paneli ściennych.

Ze względu na ich różnorodność, przed wyborem odpowiedniego rodzaju pianki, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, a są to:

- gęstość – wpływa ona na twardość oraz wytrzymałość gąbki. Powinna zostać ona dobrana w oparciu o intensywność eksploatacji. Na rynku dostępne są pianki miękkie, średnie oraz twarde,
- grubość – najczęściej wyrażana jest w centymetrach i wpływa na komfort użytkowania gotowego wyrobu.

Specyfikacja gąbek tapicerskich określana jest symbolami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się enigmatyczne. Najczęściej rozpoczynają się od litery „T”, która stosowana jest do nazewnictwa gąbek tradycyjnych. Za nią znajdują się numery, które określają gęstość liczoną w kg na m3. Gąbki lekkie, wykorzystywane do tapicerek drzwiowych lub podsufitek, występują w przedziale T14 – T21, natomiast najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne produkty o średniej gęstości to gąbki T25. Do wypełniania łóżek czy kanap polecane są pianki od T35 do T50, które stanowią grupę najtwardszych modeli.

Sposoby mocowania gąbek tapicerskich

Do zamocowania gąbki tapicerskiej, poza samym arkuszem materiału, konieczne będą dodatkowe akcesoria, czyli owata tapicerska oraz specjalnie dobrany klej. Owata stanowi swego rodzaju wypełniacz – do niego przyklejona zostaje pianka, która raczej nie powinna być przymocowana bezpośrednio do mebla.

Do sklejenia należy użyć specjalistycznego kleju tapicerskiego, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i  może być stosowany do najróżniejszych powierzchni: od metalu, przez drewno, aż po beton. Innym, nieco mniej popularnym sposobem mocowania gąbek tapicerskich, jest zszywanie. W tym przypadku wystarczy zwykły zszywacz do papieru, który pozwoli na złączenie owaty i pianki.